תכנון מקוואות

הרבה מאוד קהילות מעוניינות לבנות מקווה טהרה לגברים במבנה בית הכנסת גם בגלל שזה מקל על הטובלים לפני התפילה שאינם צריכים ללכת למקומות שונים ע"מ להתכונן לתפילה, הכל נמצא במקום אחד, וגם בגלל שזה מקור הכנסה לתחזוקת בית הכנסת.

תכנון מקווה לא יכול להיעשות כדרך אגב, גם בגלל הדרישות ההילכתיות וגם בגלל השימוש המוגבר במים וביוב.

כאשר אנו עוסקים בתכנון מקווה צריכים לקחת בחשבון את זרימת האנשים שיתחילו את הסיבוב במלתחה, דרך המקלחות ומשם לבור הטבילה וחזרה למלתחות בלי ליצור לחץ של אנשים נכנסים ויוצאים מעין שרשרת שמתחיל מנקודה אחת וחוזר לאותה נקודה.

כאשר מתכננים מקווה טהרה בצורה כזאת ניתן להכניס יותר אנשים בשטח קטן יותר.

בנוסף בתכנון מקווה טהרה יש לתת איזון נכון בין השטחים השונים כדי שלא ייווצר מצב שיש יותר מקלחות ממלתחות וכד'.

בתכנון מקווה טהרה יש צורך בידע הלכתי נרחב והבנת השיטות השונות בהלכה כדי לדעת לתת מענה לדרישות השונות של שיטת המקווה.

השיטות הנפוצות ביותר היום הינם מקווה עם בור השקה וזריעה, מקווה עם בור חב"ד, ומקווה לפי שיטת החזון איש שבו יש רק בור זריעה עם ברך.

ההבנה בתכנון מקווה בצורה הלכתית נכונה נותנת את ההנחיות לביצוע בצורה מיטיבית, כגון באיזה צנרת להשתמש לכל פונקציה, פרטי איטום הבורות, פריסת הריצוף והחיפוי, תעלות המשכה, משאבות למיניהם, מערכת חימום מים ועוד ועוד.

תכנון מקווה מצריך הבנה גדולה של חומרים, תהליכי עבודה וידע הלכתי על מנת להביא את המוצר הטוב ביותר ללקוח.

אדריכל נחום קרמן ממנהלי המשרד השתלם בהלכות מקוואות והיום הוא מוסמך כיועץ מקוואות מטעם הרבנות הראשית וזאת בכדי לתת ללקוחות שלנו את המוצר הטוב והושלם ביותר בתכנון מקוואות.

תכנון של מקוואות גברים ונשים הם עולם בפני עצמו הן מבחינה אדריכלית והן מבחינת יצירתיות בתכנון, תכניות של מקווה טהרה מצריך תיאום רב מערכתי עם הרבה גורמים כמו קונסטרוקציה, חשמל, מים, בטיחות, נגישות.

בתכנון מקווה נגיש מעבר לחדר הכנה נגיש יש גם השלכות ובעיות הלכתיות כגון האם הכיסא שמוריד את הנכה למים מוגדר ככלי? הוא מקבל טומאה? האם זה נכנס לגדר של טובל על גבי כלים? ועוד דילמות הלכתיות רבות שאנו מתמודדים איתם בתכנון מקווה טהרה מכל סוג.

בנוסף יש בתי כנסת שמעוניינים להתאים מקווה לאחר ביצוע בית הכנסת, היות ובור הטבילה והאוצרות מלאים במים המשקל השלם גדול מאוד ואנו פוחדים מהיפרדות הבור וזליגת מים ולכן הבעיות ההלכתיות מעבר לפתרונות הקונסטרוקטיביים הם רבות.

אנו באיבגי קרמן אדריכלים כבר התמודדנו עם הרבה מאוד בעיות בפתרונות יצירתיים שתואמים את ההלכה מבלי לפגוע בתפקוד השוטף של המקווה ושל הבניין כולו בתוכו תוכנן מקווה הטהרה.

משרדנו כולל אדריכלים ומעצבים מהשורה הראשונה להם ניסיון של שנים רבות בתכנון ועיצוב בתי כנסת ומבני דת, מעבר לשימוש הקבוע שלהם בבתי כנסת, דבר שמקל מאוד על ההבנה של המשתמש בבניין, על מנת לתכנון את בית הכסת בצורה הטובה ביותר לרווחתם של משתמשי המבנה.