עיצוב בית כנסת

עיצוב בית כנסת מצריך ידע נרחב בחומרי גמר ובהבנת הבניין והמשתמש, אנו קוראים לזה הנדסת מתפלל, לעיצוב בית כנסת השלכה מרחיקת לכת בהרגשה של המשתמש בבית הכנסת, האם ירגיש שנמצא במקום נעים ומזמין ולכן ישב בנחת להתפלל, או שמא ירגיש זר ומנוכר ורק ימתין שהתפילה תסתיים כדי לצאת מבית הכנסת.

בעיצוב בתי כנסת אנו באיבגי קרמן אדריכלים מעדיפים להשתמש כמה שיותר בחומרים טבעיים, דבר שמשרה אווירה נינוחה במקום, תוך התחשבות בפעילות המסיבית של הבניין, ובתחזוקה השוטפת שלו בהמשך ולכן בעיצוב בית הכנסת צריך למצוא את האיזון בין השימוש בחומר טבעי שדורש התייחסות מיוחדת מבחינת תחזוקה לבין חומר סינטטי שהוא לרוב חזק יותר.

בעיצוב בתי כנסת יש התייחסות גדולה לתקרת בית הכנסת, עיצוב התקרה הוא אחד הדברים המורכבים ביותר היות ונדרש תיאום של הרבה מערכות כגון תאורה, מיזוג אויר, הגברה, מתזים ועוד…

בנוסף, מניסיוננו בעיצוב בתי כנסת נוכחנו לגלות כי באלמנטים שיש בתקרה אנו מגדירים את תחושות המתפלל, לדוגמא: אלמנט עיצובי שיעבור לרוחב בית הכנסת יכול לתת למתפלל את התחושה שהוא נמצא בחלק האחורי של בית הכנסת ולכן ירשה לעצמו לדבר שם לאומת אם ישב בחלק הקדמי של בית הכנסת.

בעיצוב בית הכנסת אנו מגדירים את התחושות של המשתמש ולכן אנו מנסים ככל האפשר להגדיל את השטח האפקטיבי של בית הכנסת, רק משתמש קבוע בבית הכנסת יוכל להבין את הדקויות האלו ולעצב את בית הכנסת בצורה המתאימה ביותר לאופי וסגנון הקהילה ו\או המשתמש בבית הכנסת.

לעיצוב בית כנסת השלכה ישירה על העלויות של בניית בית כנסת ולכן היות ולרוב אין תקציב להשלמת הבנייה צריך לקחת בחשבון ביצוע בשלבים, כאשר כבר משתמשים בבית הכנסת גם לפני שסיימו את כל העבודות.

לרוב כאשר אנו מגיעים לשלב של עיצוב בית כנסת אנחנו מעדיפים להתייחס לצפי של תקציב אותה הקהילה יכולה לגייס ומזה להוציא את המרב, שהרי ידוע ש"אין יותר קבוע מזמני".

פרמטר חשוב נוסף יש לקחת בחשבון בעיצוב בית הכנסת הוא ה"תאורה" ראיתי הרבה מעצבים שמתאימים את גופי התאורה לתקרה ולא נתנו התייחסות לכמות ואיכות התאורה במקום, זה מאוד משנה אם אנו מעצבים בית כנסת או בית מדרש, האם המקום משמש גם ללימוד או רק לתפילות, וכל זה כדי להגדיר את כמות הלוקס הנדרש בבית הכנסת, גוון האור גם משפיע, ככל שהגוון יותר צהוב נדרש לתת יותר גופי תאורה על מנת להגיע לכמות אור מספקת.

יש מתכננים שאינם מכירים לעומק את נושא עיצוב בתי כנסת ולכן הם מסתמכים על החלונות של בית הכנסת כמקור אור, ההיפך הוא הנכון על האור הטבעי פוגע באור המלאכותי ולכן על מנת להשלים תאורה טובה בבית הכנסת יש צורך ביותר אור ביום מאשר בלילה, ולכן יש צורך לתאם את התאורה בעיצוב בית הכנסת בכדי שייתן מענה אמיתי לתאורה המספיקה.

בתכנון ועיצוב בית הכנסת אנחנו לוקחים בחשבון את סגנון הקהילה, נוסח התפילה והמנהגים השונים שמצריכים התייחסות בתכנון בית הכנסת.

 

אנו "באיבגי קרמן אדריכלים" חקרנו לעומק את כל הנושא של עיצוב בתי כנסת והכרת אופי המתפלל, דבר שאנו קוראים לו הנדסת מתפלל.

משרדנו כולל אדריכלים ומעצבים מהשורה הראשונה להם ניסיון של שנים רבות בתכנון ועיצוב בתי כנסת ומבני דת, מעבר לשימוש הקבוע שלהם בבתי כנסת, דבר שמקל מאוד על ההבנה של המשתמש בבניין, על מנת לתכנון את בית הכסת בצורה הטובה ביותר לרווחתם של משתמשי המבנה.