מיזוג

לכאורה מיזוג בתי כנסת דומה למיזוג כל מוסד ציבורי אחר,
אולם לבית כנסת מספר מאפיינים ייחודיים המשפיעים על מערכות המיזוג.
בעיות אופייניות למיזוג בית כנסת:

א. צריכת האנרגיה של מערכת המיזוג משתנה בטווח מאד רחב לעתים יש מנין מתפללים ולעיתים מאות, לעתים הפעילות מתונה, תפילה או שיעור, ולעתים זו פעילות היוצרת חום רב – ריקודים בשמחת תורה.
הפעלת המיזוג היא מרכיב כבד בהוצאות האחזקה של בית כנסת

ב. לבתי כנסת רבים יש יציע, עזרת הנשים וחלל כפול שצריך למזג.

ג. דלתות הנפתחות לעתים קרובות ומשפיעות על תנועת האויר.
מערכת המיזוג צריכה להיות שקטה, כי התפילות והשיעורים בבית הכנסת מועברים לרוב, ללא מערכת הגברת קול.
שיטת המימון לבניית בתי כנסת : כספי המתפללים, תרומות, כספי ציבור שנור וכד`, וכן העדר שילוב של תכנון המיזוג עם האדריכלות, גורמים לכך שביצוע המיזוג נדחה לשלב בו בית הכנסת כבר עומד ומתפקד, והתוצאה היא – מערכות מיזוג העשויות טלאי ע"ג טלאי. מזגנים מפוצלים מפוזרים באולם בית הכנסת במרווחים שנותרו בין לוחות זיכרון למדפי ספרים.
הימים הנוראים מועדים במיוחד לפורענות, עדיין קיץ, תפילה ממושכת במיוחד בראש השנה ויום כיפור. שעות שבהן תפקוד המיזוג הוא נושא לתלונות. חלק מהקהל סובל מהחם ובאותה עת עצמה יש הרועדים מקור, פילוג התלונות הוא עדות משעשת לאופי היהודי, אבל גם מצביע על בעיה אמתית,
במאמר זה אציע פתרונות אפשריים.
תחושת אי-נחות ממיזוג נובעת משילוב כמה גורמים, האחד – מזג אישי, הטמפרטורה בה האחד מרגיש נוח שונה מזו של חברו, השני – אי אחידות בפיזור האויר הקר בתוך החלל הממוזג, והשלישי- לחות גבוהה מדי. את הטמפרטורה אנו מרגישים באופן ישיר בזכות תאי עצב הרגישים לחום, גורמים אחרים משפיעים עלינו באופן בלתי מודע. גורם משמעותי נוסף הוא – חוסר באויר טרי המזגן המצוי ברוב בתי הכנסת לא מתגבר על הבעיה, כי אינו כולל חיבור אל האויר מחוץ לבנין, הוא "ממחזר" את האויר שסביבו, וככל שמתארכת התפילה נשימתם, הבל פיהם וזעתם של הנוכחים הולכת ומצטברת וגורמת לתחושת אי נוחות.
מיזוג מבנה ציבורי מחייב אספקת אויר טרי, פיזור אחיד של האויר הקר, הורדת הלחות, וכל זאת מבלי ליצור משבי רוח ומבלי להרעיש.
הדבר הראשון שאפשר לעשות לשיפור המיזוג – לבדוק את המזגנים, רצוי בעזרת בעל מקצוע. למזגן מרכזי או למזגנים מיני מרכזיים, אמורות להיות תעלות אויר המיועדות להכנסת אויר טרי (אנשי המיזוג משתמשים בכינוי `אויר צח`) מבחוץ, צריך לבדוק ולפתוח את תריסי הכנסת האוויר. במקרה של מזגנים מפוצלים, יש להוסיף אוורור, ז"א מישהו שיפתח ויסגור חלונות, וגם נחוץ להוסיף מפוחי אויר (
אם בית הכנסת שלכם נמצא במישור החוף ומותקנים בו מזגנים מפוצלים ישנים, נראה שכדאי להחליפם למזגנים מרכזיים או מיני-מרכזיים חדשים שעתידים להיות חסכוניים יותר. חיסכון הנובע מכך שהם מאפשרים הכנסת אויר צח. מכך שהם מורידים את הלחות בצורה יעילה יותר. כמו כן המזגנים החדישים של הדור האחרון פועלים בטכנולוגיות משופרות ובזכותן צורכים 30% עד 50% פחות חשמל מאשר מזגני הדור הקודם.
עכשיו בחורף זה הזמן להיערך בצורה נכונה מה הצרכים של בית הכנסת ומה הדרך המוצלחת ביותר להשיגם.

אנו "באיבגי קרמן אדריכלים" חקרנו לעומק את כל הנושא של עיצוב בתי כנסת והכרת אופי המתפלל, דבר שאנו קוראים לו הנדסת מתפלל.
משרדנו כולל אדריכלים ומעצבים מהשורה הראשונה להם ניסיון של שנים רבות בתכנון ועיצוב בתי כנסת ומבני דת, מעבר לשימוש הקבוע שלהם בבתי כנסת, דבר שמקל מאוד על ההבנה של המשתמש בבניין, על מנת לתכנון את בית הכסת בצורה הטובה ביותר לרווחתם של משתמשי המבנה.